“Latvijas Skolas soma” - Latvijas dāvana skolēniem

2019.gadā, sagaidot mūsu valsts simtgadi, visām Latvijas skolām tika dota lieliska iespēja apmeklēt izzinošus vēstures un kultūras pasākumus, lai labāk iepazītu mūsu zemes vērtības. Par tiem noteiktu summu katram skolēnam atmaksāja valsts. Šogad jau trešo gadu skolēni to izmanto, ievērojot valstī esošos drošības noteikumus. Tāpēc ir notikušas gan ekskursijas uz dažādiem  objektiem, gan virtuālā un video tikšanās.

Arī šī mācību gada sākumā skolēni brauca ekskursijās. 6.klase veica izzinošu braucienu ar kuģīti “Gulbis” pa Daugavu Kokneses tuvumā. 4.klasei bija noorganizēta fotoorientēšanās Latvijas dzelzceļa muzejā.

5. un 9.klase savas zināšanas vēsturē un arī vizuālajā mākslā papildināja, apskatot Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas torņa vēsturisko ekspozīciju un izstāžu zāli.

7.klase Līgatnē darbojās interaktīvā pasākumā “Industriālais mantojums”, iepazīstoties ar Līgatnes papīrfabrikas vēsturi un būvēm, to arhitektūru, reljefa īpatnību izmantošanu.

Iecienīta apskates vieta ir Āraišu ezerpils. 8. klase septembrī pabija Āraišu ezerpils arheoloģiskajā parkā.

Nodarbībā “Izlaušanās cauri laikmetiem” veica dažādus uzdevumus, pielietojot apgūtās zināšanas un prasmes vēsturē, sociālajās zinībās, ģeogrāfijā un citos mācību priekšmetos.

Apvienojot skaisto ar izzinošo, septembrī 10.un 11.klase apmeklēja Turaidas muzeju, apskatīja tā vēstures ekspozīciju un arī izstādi un apliecināja savas prasmes orientēšanās spēlē “Tūkstošgadu stāsts”.

Nozīmīgu vietu un objektu apskati pārtrauca Covid -19 ierobežojumi. Tāpēc pusgadu noslēdzot, 1-6.klašu skolēni virtuāli klausījās koncertlekciju “Ziemassvētki apkārt pasaulei” un redzētās tradīcijas salīdzināja ar Latvijas svētku svinēšanas tradīcijām.

Savukārt 9.klase iesaistījās nodarbībā “Mana runa pārliecina”, iespējams, padomus atcerēsies, kad 9.klasi beidzot, kārtos eksāmenu mutisko daļu latviešu valodā vai svešvalodā, un arī turpmākajās dzīves situācijās. Arī 10. klases skolēniem šī nodarbība patika un bija lietderīga.

12.klases skolēni skatījās Nacionālā teātra izrādes “Svina garša” videoierakstu, kas noder gan vēstures zināšanu papildināšanā, gan sniedz ieskatu latviešu jaunākajā literatūrā un teātra mākslā.

Arvien vairāk  skolēni interneta iespējas izmanto jaunu zināšanu ieguvei, ne tikai izklaidei.

Valsts finansējums ir labs atbalsts skolu jaunatnei vairāk iepazīt Latvijas vērtības. Arī 2022.gadā šādu piedāvājumu valsts nodrošinās.

Ilga Bruņeniece

Interaktīvā nodarbība "Industriālais mantojums" 7. klasei Līgatnē.

20.septembrī 7. klases skolēniem bija iespēja, izmantojot programmas “Latvijas Skolas soma” piedāvājumu, iepazīties ar Līgatnes industriālo mantojumu.

Šī diena sākās ar izzinošu interaktīvu nodarbību par 200 gadu vēsturi Līgatnē. Gida stāstījumā tiek akcentēta radoša pieeja industriālā mantojuma atdzimšanā – senām ēkām, seniem sadzīves priekšmetiem, kuriem var radoši atrast jaunu pielietojumu mūsdienās. Vienlaicīgi tiek akcentēta radošuma un transformēšanas māksla, lai saudzīgi izturētos pret ekoloģiju un atbildīgi pret klimata pārmaiņām. Pēc stāstījuma skolēni, sadaloties grupās, iesaistās aktivitātē – attiecīgo objektu atrašanā un foto dokumentēšanā.

Tam seko pārgājiens “Mežonīgā Līgatne” pa Līgatnes nepieradinātās dabas taku. Ceļš ved gar Līgatnes upi, kuras krastos var atklāt apslēptās alas un iežu atsegumus, kā arī īpaši veidotos pagrabus. Vairāki pagrabi joprojām kalpo iedzīvotājiem, kur uzglabāt ziemas krājumus. Vienā no stāvkrastiem paveras skats uz Līgatnes papīrfabriku, kas dibināta 1815. gadā un kura bija iemesls Līgatnes ciemata tapšanai. Atpakaļceļš ved caur Līgatnes papīrfabrikas vēsturisko centru, kur saglabājušās strādnieku mājas no 20. gs. sākuma. Šīs strādnieku mājas ir senākās koka rindu mājas Latvijā.

Tā ir lieliska iespēja dabā pievērst uzmanību Latvijas vēsturei, arhitektūrai, arī dabai, neaprobežojoties tikai ar mācību grāmatu faktiem.

Pēc ieturētas maltītes skolēni devās uz Tīklu parku, kurā izbaudīja brīvības sajūtas, jautras sportiskas aktivitātes, sadarbības spējas  4 -7m augstajos tīklu labirintos.

Diena izdevusies!

Klases audzinātāja Iveta Ieviņa